TOMMY

TOMMY

15 yıl kadar önceydi. Tommy’yi ilk o gün görmüştüm. ‘inancın Tarihi’ dersimin öğrencilerinden biriydi. Uzun saçlı, değişik bir gençti. Sınıfta benimle en çok tartışan öğrenci oldu. Tanrı’ya kayıtsız şartsız inanmayı kabullenmiyordu..

Mezun olurken bana, imalı imalı

“Günün birinde Tanrı’yı bulacağıma inanıyor musun, hocam?” dedi..

“Hayır” dedim, yumuşakça..

“Yaa..” dedi.. “Oysa senin bu derste Tanrı’yı pazarladığını sanıyordum hocam..”

Kapıdan çıkıp gitmek üzereyken arkasından bağırdım:

“Tanrı’yı bulabileceğini düşünmüyorum. Ama o seni mutlak bulacak, bir gün, eminim.”

Tommy omzunu silkip yürüdü. Mezuniyetten sonra izini kaybetmiştim ki, acı haberi kendisi getirdi bana.. Ölümcül kansere yakalanmıştı. Odama girdiğinde zayıflamış, çökmüştü. Kemoterapi, o uzun saclarını dökmüştü. Ama gözleri hala pırıl pırıldı.

“Birkaç haftalık ömrüm kalmış hocam” dedi.

“Sana bir şey sorabilir miyim?” dedim..

“Tabii” dedi.. “Ne öğrenmek istiyorsunuz?..”

“Sadece 24 yaşında olmak ve ölmekte olduğunu bilmek nasıl bir şey?..”

“Daha kötüsü olabilirdi. 50 yaşında olmak, devamlı kafayı çekmek ve müthiş paralar kazanmayı, yaşamak sanmak gibi..”

Sonra niçin geldiğini anlattı..

“Okulun son günü sana Tanrı’yı bulup bulamayacağımı sormuş, ‘Hayır’ yanıtı alınca şaşırmıştım. Sonra ‘Ama o seni bulur’ dediniz. İşte bunu çok düşündüm. Doktorlar ciğerimden parça alıp kötü huylu öldüğünü söyleyince, Tanrı’yı aramayı ciddiye aldım birden. Habis ur diğer hayati organlarıma yayılmaya başlayınca sabahlara kadar dualar etmeye başladım. Hiçbir şey olmadı. Bir sabah uyandığımda, ilahi bir mesaj alma yolundaki umutsuz çabalarımdan vazgeçiverdim, aniden. Ömrümün geri kalan vaktini, Tanrı, ölümden sonra hayat falan gibi şeylerle geçirmeyecektim. Daha önemli şeyler yapma kararı aldım. O zaman gene seni düşündüm..’En büyük mutsuzluk sevgisiz bir hayat sürmektir. Bundan daha kötüsü de bu dünyadan, sevdiklerine ‘Seni seviyorum’ diyemeden gitmektir’ demiştin. Son günlerimi bu eksiği gidermekle harcayacaktım iste.. En zorundan başladım. Babamdan..”

Oğlu yanına geldiğinde babası gazete okuyormuş..

“Baba seninle konuşmam lazım” demiş, Tommy..

“Peki konuş oğlum.”

“Yani çok önemli bir şey..” Babası gazeteyi 10 santim indirmiş o zaman aşağı..

“Neymiş o bakalım?..”

“Baba, seni seviyorum. Bunu bilmeni istedim..”

Tommy gülümsedi, arkasını anlatırken .. Babasının elinden yere düşmüş gazete ..

Hayatında hiç yapmadığı iki şeyi yapmış .. Tommy’ye sarılmış ve ağlamış. Sabaha kadar konuşmuşlar.. Babası ertesi sabah ise gitmek zorunda olduğu halde..

“Annem ve kardeşimle daha kolay oldu” diye devam etti Tommy.. “Onlar da bana sarılıp ağladılar. Yıllardır bana söylemedikleri, söyleyemedikleri şeyleri anlattılar.. Bütün bunları yapmak için bu kadar geç kalmış olmama üzüldüm sadece.. Ölümün gölgesi üzerime düşünce kalbimi açıyordum, bana aslında çok daha yakın olması gereken insanlara..”

Nefes aldı Tommy.. “Bir gün baktım.. Tanrı orada hemen yanı başında duruyor. Ona yalvardığım zaman bana gelmemişti. Onun kendi programı vardı. Kendi bildiği gibi yapıyordu.. Gerçek olan su ki, haklıydınız.. Ben onu aramaktan vazgeçtiğim halde, gelmiş beni bulmuştu.”

“Tommy” dedim, “Sandığından çok önemli şeyler söylüyorsun, tüm insanlığa.. Sen Tanrı’yı bulmanın en emin yolunu anlatıyorsun. Onu sadece kendine ayırmak, sadece ihtiyaç duyunca aramak işe yaramaz.. Ama hayatını sevgiye açarsan o gelir seni bulur.. Bunu anlatıyorsun farkında mısın?.” Devam ettim.. “Tommy bana bir iyilik yapar mısın?.. Bunları gelip sınıfımda da anlatabilir misin?..”Bir gün tespit ettik. Ama Tommy gelemedi o gün. Ölümle hayatı sona ermemişti tabii sekil değiştirmişti. Büyük bir adım atmıştı sadece.. inanmaktan, görmeye geçmişti. Ölümünden önce son bir defa konuşmuştuk. “Söz verdiğim derse gelemeyeceğim. Çok halsiz ve bitkinim hocam” demişti. “Anlıyorum Tommy!..”Benim yerime onlara siz anlatır mısınız hocam?.. Siz anlatır mısınız. Herkese, bütün dünyaya benim için anlatır mısınız?..” “Anlatırım Tommy” dedim..”Anlatırım, merak etme!..”

** insanlara “Seni Seviyorum” demek için, ölümü beklemenize gerek yok.. Simdi, hemen simdi başlayabilirsiniz.. Başlayın ki, hayatınız güzelleşsin, zenginleşsin.. Hem.. simdi başlamazsanız, belki de hiç söyleme sansınız olmayabilir..

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

BİLGİSAYAR PROGRAMI

BİLGİSAYAR PROGRAMI   Müşteri: Çok fazla teknik bilgim yok. SEVGI yüklemek için ne yapmam gerekiyor Yetkili: İlk adım olarak KALBİM dosyanızı açmanız gerekiyor. Açtınız mı? Müşteri: Evet. Ancak su anda ...