Anasayfa / GEZİ / TİRE / TİRE DEREKAHVE
TİRE - DEREKAHVE

TİRE DEREKAHVE

Hisar kale anlamına gelen “Tire”, İzmir’den 80 kilometre uzağında, güney doğusuna konumlandırılmış; “Yeşil İlçe”, “Ulemalar Yatağı”, “Eski Taht Şehri” ya da Evliya Çelebi’nin deyimiyle “Şehr-i Muazzam Taht-ı Kadim” diye de anılıyor.

Tire’ nin Dere Mahallesi Şemsi Mescidinin bulunduğu alanda iki köprü ile birleştirilen yamaçlarında Rum ve Türk yerlilerin ortaklaşa kullandıkları Derekahve bir mesire yeridir

Yerli Rumlar Şemsi Mescidinin altında yer alan Ayazmanın bulunması, bu kaynaşmayı sağlamakla birlikte zamanla iki toplum arasında bir takım sürtüşmelere de neden olmuş, buradan çıkan sudan kaynaklanan bu gibi sorunlar zaman içerisinde hoş görü ile çözümlenmiştir.

18-19 yy.da Mesire yeri olarak kullanılan Dere kahve bu özelliğini zamanla kaybetmiştir. Hıdrellez şenliklerinin de yapıldığı bu mekanların kullanımı diğer mesire alanlarına kaymıştır.
Ama son yıllarda yapılan Restoreyle bugün yine Tire için önem kazanmıştır.

Hakkında admin

x

Check Also

ROGUE ASSAULT – 2.30 YAMA NOTLARI

JUN.04.2018 BY KIXEYE_CHRIS Merhaba Komutanlar! 2.30 sürümü devam ediyor ve La Muerte’nin dirilişine karşı en yeni etkinlik sezonumuzun başlangıcını içeriyor. Aşağıdaki değişikliklerin tam listesini okuyun. YENİ ÖZELLİKLER [Yeni Taret] Gustaf Taret, Ağır Platform ...