Anasayfa / BİLGİ / TEHLİKELİ YANARDAĞLAR

TEHLİKELİ YANARDAĞLAR

1 – KATLA (İzlanda)
Son patlama tarihi: 1918

Tam patlamasının doğurabileceği sonuçlar: Eğer Katla faaliyete geçerse, bu her halükarda Eyjafjallaj okulun en az 10 katı şiddette olacak. Külleri, Avrupa’nın çok daha büyük bölümünü çok daha uzun zaman etkileyecek. Hava ulaşımını, ticareti çok daha büyük oranda etkileyecek. Avrupa ekonomisinin dibe vurmasına sebep olacak ve dünya ekonomisini son iki yılda yaşanandan çok daha büyük bir durgunluk ve depresyona sokacak.

Patlama ihtimali: Oldukça yüksek. Eyjafjallaj okulun sadece 12 mil uzağında olan Katla, genelde komşusuyla beraber faaliyete geçiyor. Tarih içinde de ortalama 80 yıllık periyotlarla patladığı görülüyor.

[divide]

2 – CUMBRE VIEJA (Kanarya Adaları)
Son patlama tarihi: 1971

Tam patlamasının doğurabileceği sonuçlar: 2001 yılında bilim adamları Cumbre Vieja’ın bütün şiddetiyle patlaması halinde, dağın bütün batı yarısının okyanusa düşeceği uyarısında bulundu. Bunun sebep olacağı mega tsunami de, Florida, Brezilya ve Avrupa sahillerinin saatte 500 mil hızla ilerleyen yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki Hollywood vari dev dalgaların altında kalmasına yol açacak.

Patlama ihtimali: Bilim adamları, patlama ihtimalinin yıldan yıla azaldığını belirtiyor ancak, tufan vari felaket ihtimaline yine de mutlaka hazırlıklı olunması uyarısında bulunuyor.

[divide]

3 -Vezüv (İtalya)

Son faaliyet: 1944

Tam patlamasının doğurabileceği sonuçlar: Avrupa Kıtasındaki en tehlikeli yanardağ. Milattan Sonra 79 yılındaki patlamasıyla Pompei ve Herculaneum şehirlerini tarihten silmesiyle ünlü Vezüv, günümüzde aynı şiddette faaliyete geçerse çok daha büyük bir felakete sebep olur. Çevresinde 600 bini kırmızı bölgede olmak üzere 3 milyon insan yaşıyor. Willis Araştırma Ağına göre ortalama bir faaliyet, en az 8 bin kişinin ölümüne, 24 milyar dolarlık zarara sebep olur. Külleri Avrupada iklim değişikliğine yol açar ve Napoli bölgesini tüm hayatın bittiği bir çöle dönüştürür.

Patlama ihtimali: Bilim adamları Vezüvün ortalama patlama süresini geçirdiğini ve her an patlayabileceğini belirtiyor.

[divide]

4-POPOCATÉPETL (Meksika)

Son faaliyet: 2000 yılı.

Tam patlamasının doğurabileceği sonuçlar: Popocatepetl, Kuzey Yarım Kürenin üçüncü en yüksek aktif yanardağı. 18 Milyonluk Mexico City’in sadece 40 mil batısında ve 2 milyon nüfuslu Puebla’ın sadece 30 mil doğusunda. Tam patlaması, etklerindeki ve vadilerdeki nüfusu yüksek yerlere büyük toprak kaymalarına sebep olur ve katastrofik kitlesel ölümlere yol açar.

Patlama ihtimali: 80 yıllık sessizlikten sonra Popo, son 10 yıldır faaliyet sinyalleri veriyor.

[divide]

5 -TAMBORA (Endonezya)

Son faaliyet: 1967 yılı.

Tam patlamasının doğurabileceği sonuçlar: 1815 yılında patlamasıyla modern tarihte derin iz bırakmış bir yanardağ. 1815 yılında küresel iklim değişikliğine sebep oldu. İtalyada Haziran ayında ayaz ve don yaşanmasına, Virginiada Temmuz ayında kar yağışına sebep oldu. Avrupa ve Kuzey Amerikada tarımı vurdu ve büyük bir kıtlık yaşanmasına sebep oldu. 71 bin kişiyi doğrudan öldüren yanardağın, yüzbinlerce kişiyi dolaylı olarak öldürdüğü tahmin ediliyor.

Patlama ihtimali: Tambora halen aktif durumda ve 222 milyonluk Endonezya�a yaşatabilecekleri yüzünden çok yakından her faaliyeti takip ediliyor.

[divide]

6 -YELLOWSTONE SÜPER VOLKANI (ABD)

Son faaliyet: 640 bin yıl önce

Tam patlamasının doğurabileceği sonuçlar: 2012 filminde felaketin Yellowstone�an başlaması tesadüf değil. Yellowstone Caldera ya da Yellowstone Supervolcano, faaliyete geçerse, Vancouver’an Oklahoma City kadar bütün hayatı doğrudan bitirecek. Toplam insani ve ekonomik zararı hesap bile edilemiyor. 73 bin yıl önce Sumatra adasındaki benzeri şiddette bir volkan patlaması, bütün yerkürede tam 10 yıl kesintisiz süren bir kışa sebep oldu. İnsan soyunu ise, yok olma sınıra getirdi.

Patlama ihtimali: Bilimadamları, Yellowstoneun yakında büyük bir patlama daha yapmaya hazırlandığına yönelik bazı faaliyet sinyalleri görüyor. Son patlaması 640 bin yıl önce olduğu için yakında ifadesinin binlerce yıl anlamına gelebileceği uyarısı da yaparak

Hakkında admin

x

Check Also

ROGUE ASSAULT – 2.30 YAMA NOTLARI

JUN.04.2018 BY KIXEYE_CHRIS Merhaba Komutanlar! 2.30 sürümü devam ediyor ve La Muerte’nin dirilişine karşı en yeni etkinlik sezonumuzun başlangıcını içeriyor. Aşağıdaki değişikliklerin tam listesini okuyun. YENİ ÖZELLİKLER [Yeni Taret] Gustaf Taret, Ağır Platform ...