Anasayfa / TEKNOLOJİ / NETWORK / ROUTER NEDİR?

ROUTER NEDİR?

Router nedir?

Router nedir?
Route yön router da yönlendirici demektir. Bir ağ aktif donanımı olarak da router yönlendirme işlemi yapmaktadır. Ağdaki bilgisayarların yönlerini bulmalarına klavuzluk eder. Bir başka deyişle ağdaki ip paketlerini bir networkten başka bir networke taşımaya yarayan cihazlara router denmektedir. Yönlendirme için OSI (Open Systems Interconnection) yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır. Bir router’ın amacı gelen ağ paketlerini incelemektir. Paketlerin,ağdan geçmesi için en iyi yolu belirler ve switch’ten porta tam doğru bir şekilde gitmelerini sağlar. Router’lar büyük ağlarda trafiği düzenleyen en önemli aygıtlardır.
Router’lar hangi bileşenlerden oluşurlar
1- Rom
2- Ram
3- Motherboard
4- Cpu
Router Bilgi Protokolü
İngilizce Router Information Protocol, yani Router Bilgi Protokolü anlamına gelen RIP(Routing Information Protocol), bir TCP/IP ağındaki router’ların birbirini otomatik olarak tanımasında kullanılan bir protokoldür. Aynı zamanda uzaklık vektör algoritmasına dayanır ve IGP’nın(Interior gateway protocol) bir uygulamasıdır. İlk olarak XNS protokol kümesinde kullanılmış olup daha sonra IP ağ uygulamalarında kullanılmıştır.
Routing information protokol, en iyi yol seçimini yaparken tek kriter olarak hub sayısına bakar. Max. 15 Hub’ı kabul eder. 16’dan sonra destination unreachable hatasını gönderir. Router bu protokolde kendisine bağlı olan networkleri 30 saniyede bir komşu router’a bildirir. (Classfull bir protokoldür yani ip adresinin sınıfına ait subnet mask seçilerek gönderilir. Subnet mask girilmez diğer bir deyişle) Rip protokolünde çalışan bir router’ın routing table’ında hop sayısı 16 olanlar ulaşılamaz anlamına gelmekterdir.
Ağ topolojisindeki herhangi bir değişiklik, oraya bağlı olan yönlendirici tarafından sezilir ve yönlendirici yeni durum için değerlendirme yapar. Eğer daha iyi bir yol bulursa, önce kendi tablosunu günceller ve daha sonra komşularına yansıtır. Komşu yönlendiricilerde yeni durumu göz önüne alarak kendi tablolarını güncelleyip kendi komşularına haber verirler. Ancak değişikliği ilk yansıtan yönlendiriciye tekrar gönderilmemelidir. Böyle bir durumda kısır bir döngü oluşur.
Router markaları
1- Airties
2- Airlive
3- Allied Telesis
4- Asus
5- Aztech
6- Belkin
7- Cnet
8- Cisco
9- D-Link
10- Draytek
11- Edimax
12- EnGenius
13- Hp
14- Huawei
15- Inca
16- Juniper
17- Ladox
18- Linksys
19- Motorola
20- Netmaster
21- Ruckus
22- Smc
23- TP-Link
24- Teldat
25- Tenda
26- Trapeze Networks
27- Zyxel

 

 

 

 

English translation:
What is a Router?
Route direction of the router, which means the router. A network router also serves as an active hardware routing process. It will guide you through the navigation of the network computers. In other words, the network router for IP packets from one network to another network to carry device is called for. He Routing (Open Systems Interconnection) network layer that is used in the third of seven layer model. The purpose of a router is to examine incoming network packets. Packages, determine the best way to pass the network and provides exactly the right way to go from the switch port. Routers are the most important device to regulate traffic in larger networks.
Routers are comprised of components which
1. Rom
2- Ram
3. Motherboard
4- cpu
Routing Information Protocol
English Router Information Protocol, Routing Information Protocol, which means that the RIP (Routing Information Protocol) is a TCP / IP network protocol routers used to automatically recognize each other. At the same time based on distance vector algorithm and IGP (Interior Gateway Protocol) is an application. is first used XNS protocol stack is then used for IP network applications.
Routing information protocol looks at the number of hubs as the sole criterion when the best path selection. Max. 15 Huber agrees. After 16 sends a destination unreachable error. Routers are connected to this network protocol itself tells a neighboring router every 30 seconds. (Classfull a protocol that is sent by selecting the subnet mask belonging to the class of IP address. Subnet mask is entered in other words) Rip hop number in a router’s routing table are the ones working in the protocol 16 mittee means unattainable.
any changes in the network topology, it is perceived by the router and the router is connected there rated the new situation. If you find a better way, currently in its statements before and then their neighbors. update their tables, taking into account the new situation in the neighboring routers give news to their neighbors. However, reflecting the change should be sent back to the first router. In such a case occurs a vicious circle.
Router brands:

1- Airties
2- Airlive
3- Allied Telesis
4- Asus
5- Aztech
6- Belkin
7- Cnet
8- Cisco
9- D-Link
10- Draytek
11- Edimax
12- EnGenius
13- Hp
14- Huawei
15- Inca
16- Juniper
17- Ladox
18- Linksys
19- Motorola
20- Netmaster
21- Ruckus
22- Smc
23- TP-Link
24- Teldat
25- Tenda
26- Trapeze Networks
27- Zyxel

Kaynak: http://router.nedir.com

Hakkında admin

x

Check Also

ROGUE ASSAULT – 2.30 YAMA NOTLARI

JUN.04.2018 BY KIXEYE_CHRIS Merhaba Komutanlar! 2.30 sürümü devam ediyor ve La Muerte’nin dirilişine karşı en yeni etkinlik sezonumuzun başlangıcını içeriyor. Aşağıdaki değişikliklerin tam listesini okuyun. YENİ ÖZELLİKLER [Yeni Taret] Gustaf Taret, Ağır Platform ...