Anasayfa / TEKNOLOJİ / DERSLER / IP Komutları

IP Komutları

IP Komutları – Yerel ağ ve internet

cmd, ip, Tcp, ip, Komutları, komutlari, tcp,  Tcp ip Komutları, ip, komutları, Yerel, ağ, internet, Faydalı komutlar, bilgisayar komutları, mac komutları, linux komutları, windows 7 ip, komutları, xp, vista, problemi, sorunu, ip

TCP IP KOMUTLARI

Bilgisayarımız zamanla bize çeşitli problemler yaratır ve bu problemlerin çözümü içinse  bilgisayarın temeline yani kaynagına inmemiz  gerekir .Bilgisayar kullannımı hakkında bilgisi olan çoğu kullanıcı MSDOS’u bilir. Bilmeyenler için ek hatırltma olsun.

MSDOS NEDİR ? Kullanımı nasıldır ?

Eğer bilgisayar kullanmaya ilk defa Windows 95 veya 98 ile başladıysanız büyük bir ihtimalle DOS kelimesi size yabancı gelecektir. Her PC kullanıcısının yakından tanıdığı bu işletim sistemi, Dünya’ da en yaygın olarak kullanılan PC işletim sistemidir. 1980’ lerin başında IBM’ in ilk PC’ leri üretmesi ve bu PC’ lerde kullanılan yeni bir işletim sistemi arayışı ile ortaya çıkan DOS, günümüzde bir çok PC kullanıcısı tarafından hala kullanılmaktadır.

MS-DOS, Microsoft Disk Operating System (Microsoft Disk İşletim Sistemi) kelimelerinin kısaltılmış halidir. MS-DOS bir disk işletim sistemi olarak bilinir, çünkü yaptığı işlerin büyük bölümü disk işlemleri, bellek işlemleri gibi programların çalışabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapan bir işletim sistemidir. MS-DOS bir programdır, ama yalnızca bir program değildir. O olmadan diğer programların çalışma şansları yoktur. Çünkü bilgisayar sisteminin, tüm parçalarını MS-DOS kontrol eder. MS-DOS yalnızca, diğer programların çalışmasına olanak vermekle kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızın neyi nasıl yaptığı üzerinde size tam denetim sağlar. MS-DOS sizinle bilgisayarınız arasındaki bağdır.

MSDOS’u kısaca tanımladıgımıza göre konumuza geri dönelim.Ne demiştik işte problemin çözümü için kaynaga  inecektik bu kaynak ise yukarıda kısaca anlatılan  msdos’tur.msdos’a ulaşmak için 2 yol mevcuttur.

  1. Başlat menüsü + Çalıştır Bölümü + CMD
  2. Windows Tuşu + R + CMD

çalıştır penceresinne ulaştığımıza göre şimdi ip komutlarına geçme zammanı aşağıdaki komutlar  microsoft windows işletim sisteminin Windows 7, Windows Vista , Windows XP ve diğer Windows Sürümlerinde geçerlidir. Yerel ağ ve internet için ip komutları aşağıdaki gibidir.
——————————————–

ping  “192.168.1.1” ===> ip deki diger bilgisayara ufak veri paketleri gönderip, alarak baglantiyi test eder
ping client98
ping-a “192.168.1.1” ===> ip deki diger bilgisayara ufak veri paketlerigönderip, alarak baglantiyi test eder. “-a” parametresi ile ipdekibilgisayarin adresi görüntülenir.
ping -a -n “192.168.1.1” ===> -n parametresinin yanindaki deger kadar veri paketleri gönderilirilerek test edilir.
——————————————–

pathping ===> bu komut sayesinde routerlar üzeriden geçen verinin kayba uğayıp uğamadığı kontrol edilir.
——————————————–

ipconfig ===> bilgisayarin agdaki ip adresini gösterir.
ipconfig /all ===> bilgisayarin agdaki ip adresini ve bir çok ekstrayi gösterir.
ipconfig /all >blogherseydir.txt ===> dökülen tüm bilgiyi blogherseydir.txt dosyası içine atar.
ipconfig /release ===> bilgisayarin agdaki ipsini birakir
ipconfig/renew ===> bilgisayarin agdaki ipsini yeniler. yenileme islemisirasinda ilk önce “release” , sonra “renew” islemi uygulanir
ipconfig /registerdns ===> bilgisayarı adını ve ipsini DNS e kaydetmek için kullanılır.
ipconfig /flushdns ===> Dns clientların cache belleklerinde tuttukları isimve ip adres eşleşmelerine ait bilgileri siler,Cache belleğiboşaltır.(Sorun Çözmek için kullanılır)
ipconfig /displaydns ===>Eğer kullandığınız bilgisayar aynı zamanda bir DNS client’ı ise, DNSCache belleğinde bulunan IP adresleri ve onlara ait olan DNSisimlerinin gösterilmesini sağlar.
——————————————–

arp -a ===> cache deki ip çözümlesini gösterir. cache eger 2 dk içindeyeni bir ip çözümlemesi olmazsa kendini temizler. eger 2 dk içindeyenilenirse 10 dk daha tutulur.
arp -a “192.168.1.1”===>
arp -s192.168.0.2 00-02-44-12-24-ad ===> ip çözümlemesi içinde, ip siverilen bilgisayarin “mac” adresini sabitler. cache de sürekli kalir,silinmez.
——————————————–

 

 

net use ===> bilgisayardaki map leri gösterir.
net use h: \\\\\\\\blogherseydir\\\\c ===> blogherseydir bilgisayarin C sini H olarak map eder.
net use h: \\\\\\\\192.168.0.2\\\\c$ ===> ipsi verilen bilgisayarin gizli admin sharini h olarak map eder.
net use /*delet*e* h: ===> h mapped drive i siler.
net use lpt1: \\\\\\\\server\\\\ibm /persistent:yes ===> kalıcı printer bağlantısı sağlar.
——————————————–

netstat ===> bilgisayara yapilan baglantilari gösterir.
——————————————–

nbtstat ===> TCP/IP üzerinde NetBIOS API ile ilgili verilerin gösterilmesinisağlar.Netbios isim tablosunun hem kullandığınız(local) bilgisayar içinhemde network üstündeki diğer bilgisayarlar(remote) için gösterilmesinisağlar.
nbtstat -RR ===> Eğer komutu bir WINS client üzerindeçalıştırıyorsanız, WINS Client’ı WINS server üzerinde yer alan kendineit kayıtları önce silecek; sonra tekrar kayıt ettirecektir.(Sorunçözmek için kullanılır)
——————————————–

tracert “192.168.1.1” ===> Bu komut sayesinde, farklı TTL sürelerikullanılarak aynı hedefe ICMP paketleri gönderilir.Bu sayede,bilgisayarınızdan bir başka hedef noktaya ulaşırken, paketlerimizinhangi yolları takip ettiği kontrol edilir.
Bu komut ile hedef bilgisayar ve sizin aranızdaki en yakın ve en kısa yolu belirleyen router ların bir listesi gösterilmiş olur.
tracert [-d][-h Maksimum Hop sayısı][-J Hot Listesi][-w Timeout Süresi][Hedef isim]

——————————————–
route print ===> Routing table döker.
——————————————–

net helpmsg 52 ===> hata kod larının açıklamasını döker.
——————————————–

net view ===>
net view \\\\\\\\192.168.0.2 ===> ip si yazilmis bilgisayarin paylastirilmis nesnelerini gösterir.
net view \\\\\\\\client98 ===> ismi yazilmis bilgisayarin paylastirilmis nesnelerini gösterir.
net share ===> bilgisayardaki paylaştırılmış sürücü ve klasörleri gösterir.
net share hoop=f:\\\\hoop ===> f sürücüsünde oluşturduğumuz hoop klasörünü yine aynı isimle share eder.
——————————————–

hostname ===> bilgisayarin ismini gösterir.
%username% ===> bilgisayari logon olan kullanici ismidir.
%systemroot% ===> isletim sisteminin kuruldugu klasördür.
%userprofile% ===>
——————————————–

net time \\\\\\\\192.168.0.2 ===> ip si girilmis olan bilgisayarin tarih ve saatini gösterir.
net time \\\\\\\\client98 ===> ismi girilmis olan bilgisayarin tarih ve saatini gösterir.
net time \\\\\\\\client98 /set /y ===> ismi verilmis bilgisayarin tarih ve saatine göre, kullandigimiz makineyi ayarlar.
——————————————–

convert c: /fs:ntfs ===> C sürücüsünü NTFS sisteme dönüstürür. Içindeki bilgiler silinmez.
——————————————–

net help command ===> net komutuna bagli tüm komutlarin açiklamasini görüntüler.

cmd, ip, Tcp, ip, Komutları, komutlari, tcp,  Tcp ip Komutları, ip, komutları, Yerel, ağ, internet, Faydalı komutlar, bilgisayar komutları, mac komutları, linux komutları, windows 7 ip, komutları, xp, vista, problemi, sorunu, ip

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

PHP DÖVİZ KURLARI KODU

  $content = file_get_contents(“http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml”); foreach($currency as $code => $arr){ preg_match(“‘<currency Kod=\”(“.$code.”)\”.*>(.*)</currency>’Uis”,$content,$crst); foreach($convert as $field => $value){ preg_match(“‘<“.$field.”>(.*)</”.$field.”>’Uis”,$crst[2],$frst); $currency[$code][$value] = $frst[1]; } }   $sen=”<pre>”.print_r($currency,true).”</pre>”; $sen1=str_replace(‘(‘,”,$sen); $sen2=str_replace(‘)’,”,$sen1); $sen3=str_replace(‘Array’,”,$sen2); $sen4=str_replace(‘[USD] =>’,”,$sen3); $sen5=str_replace(‘[EUR] ...