Anasayfa / Naci Gümüş / GÜNLÜK HAYAT

GÜNLÜK HAYAT

Günlük hayatın hem diri, hem ölgün bir tarafı vardır. Bir ömre kıyasla küçük görülse de büyüktür. Bazen karışık ve gürültülüdür. Zaman zaman uyanıkken görülen bir düş gibidir. Çevremizde binlerce eşya ve olaya rağmen biz sadece isteklerimize ulaşabilecek, ihtiyacımızı giderecek kadarını görür, sadece o kadarını işitiriz. Mecburiyetlerimiz bizi bir objeden diğerine koşturur durur. Hayatın bütün renklerini, tadını alabilecek imkânımız varken biz sadece ufak parçalarla yetiniriz. Bu yetinme farkında olmadan yerleşmiş bir alışkanlıktır.

Bakıp ta göremediklerimiz, aldırış etmediğimiz nesneler aslında hayatımıza renk katacak, estetik duygumuzu canlandıracak, sanatkâr ruhumuzu uyandıracak güzellik malzemeleridir. Gündelik hayatın dur durak bilmeyen akışı içerisinde ayrıntılara takılan zekâ huzur bulmasa da, ahengi yakalarsa güzel renklerden örülü bir dünyayı müşahede ederek, o dünyanın gün ışığı ise ruhunu doyurabildiği gibi, insanlığa da sanatkâr olarak dönebilir. Günlük hayatta veya gündelik hayatta farklı sesleri duyabilirsek eğer; acıyı, sevinci ve heyecanı farklı bir incelikte yaşarız. Fakat heyhat ki çoğumuz insiyaki olarak kurtulması zor bir körlük ve sağırlık içindeyiz. Genel olarak nesnelerin bizi ilgilendirmeyen öteki yüzü ile ilgili değiliz. Lakin ötekileştirmede de mahiriz. Bu yanlış davranış his hayatımızı köreltir. Bu körelmeyle düşünceler yüzeysel ve donuk bir hal almaya başlar. Karanlık, bulanık ve karışık bir ruh haline girdi mi birey, toplumun da sinsice halet-i ruhiyesi bozulur. Bozulma; çözülme, kokuşma ve dağılma getirir.

Bozulmayı, dağılmayı önleyecek olan ahlâk ideali, sanat ve edebiyattır. Edebiyat düşünceleri diri tutar, günlük yaşama hayat verir. Güzel sanatlar ruhları yüceltir. Tabiatın bünyesinde ve kâinatın her köşesinde var olan ilahi sanatın ihtişamını gözlemleyebilmek, belki yine şiirle, resimle, yazıyla ve müzikle keşfeder ve yüceliriz. Dikkatlerimizi bu yöne çeken en çok sanatçıdır. Bu dikkatle dağınık olan sesleri ve renkleri yeniden yorumlamaya başlar, ayrıntılardaki gizi fark ederiz. Bu gündelik farkındalık sorumluluk yüklese de haz veren bir yanı vardır. Birkaç öğün huzur ve mutluluk tattırır. Günün en önemli karelerini fotoğraflamak, günlük defterine yazmak, twitter’e bir cümle, facebook’a iki cümle düşmek, paylaşım adına bir fotoğraf yüklemek ne hoş olur.

Günlük Hayat’ın içinde görme, işitme, çalışma ve dinlenme, okuma – yazma, dua ve ibadet yoksa o gün eksiktir. O gün kayıptır.

Gününüz aydınlık, önünüz açık olsun; gönlünüz huzurla dolsun.

 

Naci GÜMÜŞ

ergani.gen.tr

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

HAYAT ve İNSAN

       Hayat bizim için en büyük fırsat tecrübesidir. Ömrümüz boyunca elde edebileceğimiz en büyük kazanç “sevgiyi çoğaltma, iyilikte yarışma, bilgiyi paylaşma” olduğunu anlamak ve anlatabilmektir. Aşk muhabbet, kalkınma ve hareket ...