Anasayfa / GEZİ / GÜMÜLDÜR / Gümüldür Klaros

Gümüldür Klaros

KLAROS:

Ahmetbeyli plajının: 3 km. uzaklığındadır. Deniz kenarında olmayan tek İyon kenti olarak öne çıkıyor.

Kehanet merkezi olarak ün kazanmış, Kolophon şehrine bağlı bir yer. Buraya ulaşmak isterseniz: İzmir yolu üzerinde, girişinde bir tabela var. Bunu takip ederek giderseniz, bulmanız kolay. Yalnız bu yola saptığınızda, biraz sonra yol ikiye ayrılıyor, sağa dönün.

Burası: en büyük binicilik merkezlerinden biri. Bölgedeki ilk kazılar: 1950’li yıllarda, Fransızlar tarafından yapılmış. Bu kazılarda: ünlü kehanet yani bilicilik merkezi yapısının aslı ve kutsal çevresi ortaya çıkarılmış. Özellikle, kehanet merkezi: o dönemlerde, Asya’nın en önemli bilicilik merkezlerinden biri olarak öne çıkmış. Bu yüzden: bu ören yerinde: çok sayıda armağan, adak ve yazıt bulunmuş. Tapınak yapısına bakıldığında: dor düzenindeki tapınağın sütunları, taş sağlamak için devrildiklerinden, aynen o şekilde duruyor. Tapınakta bulunan dev heykeller: ören yerinde, alçı kopyaları ile, tapınağın batı ucunda sergileniyor. Oturan dev Apollon, annesi Leto ve ikizi Artemis heykelleri, Helenistik döneme tarihleniyor. Tapınak yapısının altına giren ve dolanan koridorlar: fal bakan rahiplerin bulunduğu bölmeye varıyor. Kemerli odanın içindeki su kaynağı, fal bakmada önemli işleve sahipmiş. Yapının doğusundaki sunak önünde, halkalar bulunmuş. Bunlardan anlaşıldığına göre: burada, yüzlerce dana’nın kurban edildiği, büyük törenler yapılıyormuş. Kuzeyde: ikiz Artemis adına yapılan, küçük bir tapınak daha ar. Heykel buluntularının orjinallerini görmek için, İzmir Arkeoloji Müzesine gitmeniz gerekiyor.

Evet, tarih meraklıları için ilginç olabilecek bir gezi, meraklıları gitmeliler.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

ROGUE ASSAULT – 2.30 YAMA NOTLARI

JUN.04.2018 BY KIXEYE_CHRIS Merhaba Komutanlar! 2.30 sürümü devam ediyor ve La Muerte’nin dirilişine karşı en yeni etkinlik sezonumuzun başlangıcını içeriyor. Aşağıdaki değişikliklerin tam listesini okuyun. YENİ ÖZELLİKLER [Yeni Taret] Gustaf Taret, Ağır Platform ...