EMLAK KOMİSYONCULUĞU NEDİR? Reviewed by Momizat on . Emlak alım satım ve kiralama işlerinde alıcı ile satıcı arasında bağlantı sağlanma işine emlak komisyonculuğu deniyor. Emlak komisyonculuğunu sağlayan kişiye de Emlak alım satım ve kiralama işlerinde alıcı ile satıcı arasında bağlantı sağlanma işine emlak komisyonculuğu deniyor. Emlak komisyonculuğunu sağlayan kişiye de Rating:
You Are Here: Home » BİLGİ » EMLAK EĞİTİMİ » EMLAK KOMİSYONCULUĞU NEDİR?

EMLAK KOMİSYONCULUĞU NEDİR?

Emlak alım satım ve kiralama işlerinde alıcı ile satıcı arasında bağlantı sağlanma işine emlak komisyonculuğu deniyor. Emlak komisyonculuğunu sağlayan kişiye de emlak komisyoncusu ya da emlakçı deniyor.

 

Emlak komisyonculuğu bir nevi aracılık mesleğidir. Emlak komisyonculuğu yani emlakçılık odalar ve yetkili kuruluşlar tarafından verilen bir sertifika ile yapılıyor. Peki emlakçılar neler yapar? Emlakçıların görevleri nelerdir? Neler emlak komisyoncusunun yapması gereken işlerdir?

 

Emlak komisyoncusu, bir gayrimenkulün satış, kiralama, pazarlama sürecini yöneterek,bunların satış, kiralama sözleşmesini yapmaya, Emlak beyannamesi düzenlemeye muktedir olarak; portföy oluşturur,pazarlama teknikleriyle gayrimenkulün sunumunu yapar.

 

Emlakçı tapu mevzuatı bilmelidir. Tapu İşlemleri yapmak için  (İpotek, Kat irtifakı kurma, Kat mülkiyeti kurma, ifraz ve tevhit, Trampa, Cins değişikliği, Hibe (bağışlama), Taksim (paylaşım), Tashih (düzeltme)  Belediyelerden  aplikasyon, bölge imar planı çıkarma,harita ve plan okumasını, şehir planlarını incelemesini bilmelidir. Kadastro mevzuatını bilmelidir. Kadastro müdürlüklerinden röperli kroki ve çap belgesi alma, Mortgage, Konut kredi  sistemini bilmelidir. Gayrimenkul hukuk mevzuatını bilmelidir. İmar, iskân, Emlak vergisi, KDV, kat mülkiyeti, kamulaştırma kanunlarını  bilmesi gerekiyor

 

Zeki BUZGAN

About The Author

Number of Entries : 235

Leave a Comment

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

© 2011 Powered By FSM FSM Team

Scroll to top