Anasayfa / BİLGİ / DÜNYADA 10 İSTİHBARAT SERVİSİ

DÜNYADA 10 İSTİHBARAT SERVİSİ

 

1- MOSSAD

MOSSAD, İsrail gizli servisidir; servis 1949 yılında kurulup ABD gizli servisi CIA beraber ortak faliyette bulunmaktadır. Dünyanın en iyi servislerinden biri olan MOSSAD, ülkesinin küçük olmasına rağmen büyük çapta başarılara imza atabilen bir servistir. Merkezi İsrail’de bulunan MOSSAD’ın dünya genelinde binlerce elemanı bulunmaktadır. Mossadın başta Filistin, Suriye, Ürdün, Katar ve Türkiye olmak üzere birçok müslüman ülkesinde yüzlerce ajanının görev yaptığı ortaya çıkmıştır. Servis bağımsız olmakla beraber tüm teknolojik olanaklarını ABD’den almakta ve birçok başarısının altında CIA imzası bulunmaktadır. MOSSAD, ayrıca dünyanın en tehlikeli kuruluşlarından biridir. Servis çok sayıda faili meçhul cinayetlerden sorumlu tutulmaktadır.


2-MSS

Çin istihbarat servisi MSS, 1983 yılında kuruldu. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin servis sayesinde birçok suikastten kurtulmuştur. Servisin eleman sayısı oldukça fazladır. MSS’nin ajanlarına dünyanın her bölgesinde rastlanabilir. Özellikle Güney Kore ve Rusya’da yoğun faaliyet sürdürdüğü bilinmektedir. MSS’nin en önemli özelliklerinden biri de personelinin karate ve judo gibi yakın dövüş sanatlarını bilmesidir.


3- RAW

Hindistan gizli servisidir. 1968 yılında kurulan servis genelde çevre ülkelerde faaliyetlerini sürdürmektedir. RAW, gizli servisi Hindistan’a yapılan birçok saldırıyı başarılı bir şekilde önlemiştir. Servisin personel sayısı sınırlıdır ancak kaliteli personele sahiptir.

 

 

 

 


4- ASIS

Avusturalya gizli servisidir. 1952 yılında kurulan ASIS, özellikle sahip olduğu kaliteli personeli sayesinde ülkesinde en çok takdir edilen kuruluşlardan biridir. Dünyanın belli bölgelerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

KIRIKLAR CEZAEVİ ÇAPRAZI-ANAYOL ÜZERİ – PARSELLİ SATILIK

KIRIKLAR CEZAEVİ ÇAPRAZINDA ANAYOL KENARI 2B ARAZİSİ ( İlanda m2 düzeltilmesine sistem müsaade etmediği için düzeltme burada yayınlanmaktadır.) 4 PARSELDİR HER PARSEL: 500 m2  HOBİ BAHÇESİ OLARAK KULLANIABİLİR:  125.000 TL PAZARLIKLI ELEKTRİK VE ...