Anasayfa / GEZİ / ÖDEMİŞ / Birgi Mezar ve Türbeler

Birgi Mezar ve Türbeler

İMAMI-I BİRGİVİ KABRİ

15. Yüzyılda Birgi’de yaşamış, hurafelere karşı savaş açmış, İslam âlimi İmamı-ı Birgivi Mehmet efendinin öğrencilerinin ve kendisinin mezarının Birgi’de bulunması Birgi’de inanç turizminin gelişmesinde de etken olmuştur.

KRAL KIZI MEZARI

Kral kızı mezarı Birgi Ulu Camii avlusunda Aydın oğlu Mehmet Bey türbesinin hemen ön tarafında bulunur. Yarı lahit yarı mermer sütunlu yapılan mezar Bizans tekfurunun kızı Anastasia’nın mezarı olarak bilinir. Efsanelere göre ise Babasına Bizans-beylikler savaşlarında hainlik yapan Bizans tekfur kızı Anastasia’nın öldürülmesi için babası askerlerine emir verir Bu emri duyan Anastasia kaleden atlayarak intihar eder  Anastasia kalenin yanına gömülür. Mezarın başucunda bulunan ayak izleri ise Anastasia’nın ayak izleri olarak bilinir.

 

CELALÜDDİN HIZIR BEY VE MEZARI

Kahire’de kalavun Hastanesi’nde başhekim iken Aydın oğlu İsa beyin daveti üzeri Birgi’ye gelen hekim Celalüddin Hızır (1335- 1423) burada hekimlik yapmış ayrıca tıp, mantık, kalem ve tefsir konularında onun üzerine kitap yazmıştır. Halkın anlayacağı bir dille yazdığı ilk Türkçe tıp onun, kendi insanın tıp bilimiyle tanışmasını sağlayan bir çalışması olmuştur. Hacı Paşa diye de anılan hekim ,halk tarafından çok sevildiği için yaşadığı ve defnedildiği yere Hıdırlık adı verilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında (1934) anısını yaşatan bir andaç dikilmiştir. Her yıl düzenlenen 14 Mart tıp Bayramı’nda anılmakta ve kabri ziyaret edilmektedir.

 

SULTAN ŞAH TÜRBESİ

Türbe, Birgi’yi fetheden ve Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu olan Fatih Mehmet Bey’in kız kardeşi Hanzade Hatun’a aittir. Genel dolarak Sultan Şah denildiği gibi, Hatuniye Türbesi veya Hanzade Hatun Türbesi de denilmektedir.

Türbe Ulu Camii’nin güneyinde, bugün Birgi içinden geçmekte olan Gölcük ve Bozdağ köy yolu üzerinde yer almaktadır. Taş ve tuğla ile yapılmış, altıgen prizmal gövdeli türbeler grubuna dahil olan türbe, bu plan uygulaması ile Aydınoğulları devri türbe yapıları içersinde özel bir yere sahiptir. Çünkü bu beyliğin diğer türbelerinde kare ve sekizgen gövde yaygındır. Altıgen gövde yalnız bu yapıda karşımıza çıkmaktadır.Türbe içinde taşla örülmüş bir mezar ve başında parçalanmış mermer kitabesi bulunmaktadır.

AYDINOĞLU MEHMED BEY TÜRBESİ

Birgi ulu camiinin iç avlusunda, camiinin batısında yer alır. Giriş kapısındaki kitabeden hicri 734 yılında tamamlandığı yazılmaktadır. Kare planlı dört duvar üzerine sekizgen kasnaklı kubbesi bulunan türbe içerisinde dört mezar bulunur. Mezar taşlarında sadece isimler vardır.Türbede Aydın oğlu Mehmet Bey ve oğulları İsa, Bahadır ve Gazi Umur Beylerin mezarları yer alır. Yapı toplama malzeme ile yapılış olup, inşaatından tuğla, kesme taş, ve mermer kullanılmıştır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

ROGUE ASSAULT – 2.30 YAMA NOTLARI

JUN.04.2018 BY KIXEYE_CHRIS Merhaba Komutanlar! 2.30 sürümü devam ediyor ve La Muerte’nin dirilişine karşı en yeni etkinlik sezonumuzun başlangıcını içeriyor. Aşağıdaki değişikliklerin tam listesini okuyun. YENİ ÖZELLİKLER [Yeni Taret] Gustaf Taret, Ağır Platform ...