Anasayfa / DİNİ / ABDEST / Abdestin tam olup olmadığı konusunda vesvese

Abdestin tam olup olmadığı konusunda vesvese

Vesvese, nefs ve şeytanın meydana getirdiği iç karışıklığı, aslı olmayan ihtimaller, kuruntular demektir. Çok kere abdest ve guslün tamam olup olmadığı şeklinde görülmekte, elde olmayan kötü ve yanlış düşünceler şeklinde de olabilmektedir.

Vesvese sebebi ile, gusül ve abdestin tekrarlanması gerekmez. Vesvese gelse bile abdest ve gusle devam edilmelidir.

Kişi vesveseye itibar etmemeye çalışmalı, içe doğan şüphe ve tereddüt hallerinin asılsız  olduğunu kendine telkin etmeli, ayrıca zaman zaman Felak ve Nas Surelerini okumalıdır.

 

 

English translation:
Apprehensions, soul and the devil formed by the internal confusion, false possibilities, delusions means. Ablution and many times seen as not Gusla are complete, it may also not get as bad and wrong thoughts.

by reason of apprehension, and gusül repeated ablution is required. Apprehensions even if it should be continued and Gusla ablutions.

People should try not to apprehension reputation inward nature of the case is unfounded doubts and hesitations must inspire himself, also from time to time to read Surah Felak and Nas.

Hakkında admin

x

Check Also

Tuvalette abdest alınabilir mi?

Tuvalette abdest alınmasında bir sakınca yoktur. Ancak böyle yerlerde besmele, zikir ve duaların içten söylenmesi uygun olur.