Anasayfa / GEZİ / ÖDEMİŞ / Birgi Köyü – Birgi Hz.

Birgi Köyü – Birgi Hz.

Ağaçların ve İnsanların Tarihi evi Birgi…

Tarihi M.Ö 7. Yüzyılda Lidyalılarla başlayıp, roma, Bizans ve Osmanlı’ya kadar uzanan Birgi denizciliğiyle ünlü Aydın Oğulları beyliğine başkentlik yapmış, ortaçağda ise ulemalar yurdu haline gelmiştir. Bugün ise İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içinde bulunan şirin bir kasabadır. Birgi’nin roma dönem’inde pyrgion olan adı, beylikler döneminde “birki”, “bilge” gibi söyleyiş değişmeleriyle  “Birgi”ye dönüşmüştür.

İhtişamlı tarihi boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Birgi’de, her şey usta bir ressamın elinden çıkmış gibidir. Bozdağlar’ın Güney yamaçlarında yer alan, Birgi çayının sağında ve solunda kurulmuş olan kent, sadece koruma altına alınan tarihi eserleri ve yarım asırlık çam ağaçlarıyla değil, gündelik gelenek ve görenekleriyle de saklı kalmış bir tarihe sahiptir. Birçok sivil mimari türde eserin bulunduğu Birgi’de koruma ve turizm adına ilk adım 1997 yılında Birgi’nin kentsel sit alanı ilan edilmesi ile başlamıştır.

Birgi’nin koruma altına alınması sonrası Çekül Vakfı, Birgi Belediyesi, İzmir Valiliği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında koordineli olarak yürütülen restorasyon çalışmaları ile Birgi deki doku korunmuş ve turizme kazandırılmıştır.Her köşesi tarih kokan İzmir’in bu şirin beldesi, sahip olduğu kültürel ve manevi değerleri ile dev bir müzenin parçası gibidir.
.

 

Mutlaka Görün, Ziyaret edin Tarihi Birgi evleri, Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak işletilen ünlü Çakırağa Konağı, Ulu Cami, Mehmet Efendi Medresesi, Sultan Şah Türbesi, Aydınoğlu Mehmet Bey Türbesi, Derviş Ağa Cami, Kara oğlu Cami ve Çeşmesi ile Bizans döneminden kalma Kule mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerler listesinde bulunmaktadır.

.

 

[divide]

İMAMI-I BİRGİVİ KABRİ

15. Yüzyılda Birgi’de yaşamış, hurafelere karşı savaş açmış, İslam âlimi İmamı-ı Birgivi Mehmet efendinin öğrencilerinin ve kendisinin mezarının Birgi’de bulunması Birgi’de inanç turizminin gelişmesinde de etken olmuştur.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

LÜTFEN GEREKLİ ALANI DOLDURUNUZ *

x

Check Also

ROGUE ASSAULT – 2.30 YAMA NOTLARI

JUN.04.2018 BY KIXEYE_CHRIS Merhaba Komutanlar! 2.30 sürümü devam ediyor ve La Muerte’nin dirilişine karşı en yeni etkinlik sezonumuzun başlangıcını içeriyor. Aşağıdaki değişikliklerin tam listesini okuyun. YENİ ÖZELLİKLER [Yeni Taret] Gustaf Taret, Ağır Platform ...